Ως μία πολύ καλή συγκυρία για να δοκιμάσουν νέα πρόσωπα που δεν έχουν πάρει μέχρι τώρα μέσα στη χρονιά πολλές ευκαιρίες αντιμετωπίζουν οι Μάρκο Σίλβα και Γκουστάβο Πογέτ τους σημερινούς αγώνες Κυπέλλου του Ολυμπιακού…

 

και της ΑΕΚ αντίστοιχα.

Οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζουν τον Παναιγιάλειο (19:30, OTESPORT 1) στη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου και θέλουν οπωσδήποτε τη νίκη, καθώς στην 1η αγωνιστική «κόλλησε» στην ισοπαλία με αντίπαλο τον Πλατανιά στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Πορτογάλος τεχνικός θα ξεκουράσει αρκετούς παίκτες, αλλά αναμένεται να παρατάξει μια πολύ ισχυρή ενδεκάδα, αφού έχει στην αποστολή τους Φινμπόγκασον, Σαλίνο, Καπίνο, Φουστέρ, Ντουρμάζ, Ντομίνγκεζ, Κολοβός, Κασάμι, Ερνάνι κλπ.

Από την άλλη μεριά, η «Ένωση» έχοντας επικρατήσει την 1η αγωνιστική του 7ου ομίλου εκτός έδρας της Ξάνθης, θέλει τη νίκη μέσα στο ΟΑΚΑ επί του Πανελευσινιακού (17:15, OTESPORT 1) που είναι ουραγός στη Football League για να οριστικοποιήσει την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο Γκουστάβο Πογέτ έχει αφήσει εκτός αποστολής του Μπαρόχα, Γκάλο, Κολοβέτσιο, Ντίντακ και Μάνταλο για να πάρουν… ανάσες ενώ τραυματίες είναι οι Άρθο, Ανάκογλου και τιμωρημένος είναι ο Βάργκας. Παρ’ όλα αυτά, στις επιλογές του Ουρουγουανού βρίσκονται οι Μπακάκης, Τζανετόπουλος, Μπαρμπόσα, Σιμόες, Πλατέλλας, Τζεμπούρ, Μπουανότε κλπ.

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας ξεχωρίζουν οι αναμετρήσεις Λεβαδειακός-Κέρκυρα (4ος όμιλος, 14:30-OTESPORT 3), Κισσαμικός-Αστέρας Τρίπολης (8ος όμιλος, 15:00 – OTESPORT 2), ΑΕΛ – Ξάνθη (7ος όμιλος, 15:00 – OTESPORT 1).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Τετάρτης για το Κύπελλο Ελλάδας:

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Λεβαδειακός – Κασσιόπη (14:30, OTESPORT 3)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Παναθηναϊκός 3 (3-0)

2. Παναχαϊκή 1 (1-1)

3.Κασσιόπη 1 (1-1)

4.Λεβαδειακός 0 (0-3)

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Πλατανιάς – Απόλλων Σμύρνης (16:00, OTESPORT 7)

Παναιγιάλειος – Ολυμπιακός (19:30, OTESPORT 1)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Απόλλων Σμύρνης 3 (3-1)

2.Ολυμπιακός 1 (2-2)

3.Πλατανιάς 1 (2-2)

4.Παναιγιάλειος 0 (1-3)

7ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕΛ – SKODA Ξάνθη (15:00, OTESPORT 1)

ΑΕΚ- Πανελευσινιακός (17:15, OTESPORT 1)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.ΑΕΚ 3 (1-0)

2.ΑΕΛ 3 (4-1)

3.SKODA Ξάνθη 0 (0-1)

4. Πανελευσινιακός 0 (0-1)

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Κισσαμικός – Αστέρας Τρίπολης (15:00, OTESPORT 2)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1.Αστέρας Τρίπολης 3 (4-0)

2.Πανσερραϊκός 1 (0-0)

3. Κισσαμικός 1 (0-0)

4. ΑΕΛ Καλλονής 0 (0-4)

Πηγή: sport-fm.gr