Η Ιερά Μητρόπολις Αλεξανδρουπόλεως μετά συγκινήσεως αναγγέλει την προς Κύριον εκδημίαν του μακαριστού…
π. Σταματίου Αραμπατζή, συνταξιούχου ιερέως και πάλαι ποτέ εφημερίου του Ιερού Ναού Γενεσίου Θεοτόκου Λευκίμμης, σε ηλικία 77 ετών.

Βιογραφικά στοιχεία

Ο μακαριστός π. Σταμάτιος Αραμπατζής γεννήθηκε στις 31 Οκτωβρίου 1939 από τους γονείς του Κωνσταντίνο και Δήμητρα στη Λευκίμμη. Παντρεύτηκε  το 1967 την Νερατζιά Σκαρλάτου με την οποία απέκτησε τρία τέκνα, τον Κωνσταντίνο, τον Αθανάσιο και τη Δήμητρα. Υπηρέτησε την στρατιωτική του θητεία στο Πεζικό από το 1960 έως το 1961.

Υπηρέτησε ως ιεροψάλτης: α) στον Ιερό Ναό Γενεσίου της Θεοτόκου Λευκίμμης από 1/1/1956 έως το 13/10/1960 και 1/1/1962 έως 31/12/1969, β) στον Ιερό Ναό Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης στο Αρδάνιο Έβρου από 1/1/1970 έως 31/1/1971, γ) στον Ιερό Ναό Αγίου Ιωάννου Προδρόμου Τυχερού Έβρου από 1/2/1971 έως 30/3/1972, και δ) στον Ιερό Ναό Παναγίας Κοσμοσώτειρας Φερών από 1/4/1972 έως 1/2/1975.

Χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμο (Ρούσσα) την 1η Φεβρουαρίου 1975 στον Ιερό Ναό Αγίας Κυριακής, όντας η πρώτη χειροτονία του νέου, τότε, Μητροπολίτου.

Μετά από δύο μέρες την 3η Φεβρουαρίου 1975 χειροτονήθηκε πρεσβύτερος στον Ιερό Ναό Γενεσίου της Θεοτόκου Λευκίμμης από τον Μητροπολίτη Άνθιμο και τοποθετήθηκε ως εφημέριος στον Ναό της πατρίδος του Λευκίμμης. Από τον Μητροπολίτη Άνθιμο Ρούσσα έλαβε το οφφίκιο του Οικονόμου.

Στις 11 Σεπτεμβρίου 2005 το απενεμήθη το οφφίκιο του Πρωτοπρεσβυτέρου από τον Μητροπολίτη μας κ. Άνθιμο.

Απελύθη στις 28 Φεβρουαρίου 2010 από τη θέση του στον Ιερό Ναό Γενεσίου της Θεοτόκου μία θέση που υπηρέτησε πιστά 46 έτη, 11 ως ιεροψάλτης και 35 έτη ως Ιερέας αυτού.

Εκοιμήθη την Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2016 σε ηλικία 77 ετών μετά από πολυετή ασθένεια.

Διαβάστε τους κανόνες σχολιασμού Άρθρων: Μείνετε στο θέμα του άρθρου.
Αποφύγετε προσωπικές επιθέσεις, ύβρεις και προκλητικές εκφράσεις.