Το πέμπτο της μετάλλιο θα πανηγυρίσει και… τύποις η Ελλάδα στο σημερινό πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο…
Κι αυτό γιατί με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, ολοκληρώνεται η μεγάλη προσπάθεια των Παναγιώτη Μάντη και Παύλου Καγιαλή στα 470 με τη διεξαγωγή της medal race.

Μετά από δύο μέρες άπνοιας που οδήγησαν σε αναβολή, το ελληνικό πλήρωμα έχει προγραμματιστεί να λάβει μέρος στην κούρσα των μεταλλίων στις 20:05. Αν δεν… φυσήξει, τότε δεν χωρά νέα αναβολή και οι Μάντης-Καγιαλής θα διατηρήσουν αυτομάτως τη δεύτερη θέση που είχαν στην κατάταξη μετά την ολοκλήρωση της δέκατης ιστιοδρομίας και το ασημένιο μετάλλιο.

Άλλες τρεις ελληνικές συμμετοχές έχει το πρόγραμμα της ημέρας. Στις 16:20 η Μαρία Πρεβολαράκη θα αρχίσει την προσπάθειά της στα 53κ. της πάλης αντιμετωπίζοντας στη φάση των «16» την Ινδή Κουμαρί Μπαμπίτα. Αν καταφέρει να προκριθεί, τότε θα αναμετρηθεί με τη νικήτρια του αγώνα Μπέτζαμπεθ Αντζέλικα Αργκουέλο Βιλέγκας (Βενεζουέλα)-Γιόσεφ Εσόμπε-Τιάκο (Καμερούν).

Στις 15:55 ο Νίκος Σκαρβέλης συμμετέχει στον προκριματικό της σφαιροβολίας αποτελώντας τη μοναδική ελληνική συμμετοχή της ημέρας, ενώ στις 21:10 η Εθνική ομάδα πόλο θα αντιμετωπίσει την Ισπανία σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των Ελλήνων:
ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
20:05 Μάντης/Καγιαλής – 470, medal race

ΠΑΛΗ
16:20 Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ., γύρος των 16

ΣΤΙΒΟΣ
15:55 Νίκος Σκαρβέλης – σφαιροβολία, προκρ.

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ
21:10 Ελλάδα-Ισπανία

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα της ημέρας:

ΣΤΙΒΟΣ
15.30 110μ εμπόδια δεκάθλου
15.55 Σφαιροβολία Ανδρών (προκριματικά)
16.00 Ύψος Γυναικών (προκριματικά)
16.25 Δισκοβολία δεκάθλου (Ά γκρουπ)
17.20 4χ100μ Γυναικών (προκριματικές σειρές)
17.40 Δισκοβολία δεκάθλου (Β΄ γκρουπ)
18.00 400μ εμπόδια Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
19.25 Επί κοντώ δεκάθλου
00.35 Ακοντισμός δεκάθλου (Α΄ γκρουπ)
01.45 Ακοντισμός δεκάθλου (Β΄ γκρουπ)
02.30 Σφαιροβολία Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
02.45 1.500μ Ανδρών (Ημιτελικές σειρές)
03.10 Ακοντισμός Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
03.15 800μ Γυναικών (Ημιτελικές σειρές)
03.45 1.500μ δεκάθλου
04.15 400μ εμπόδια Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)
04.30 200μ Ανδρών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΜΠΑΝΤΜΙΝΤΟΝ
14:30 Απλό Γυναικών (Ημιτελικά)
16:30 Διπλό Γυναικών (Μικρός Τελικός)
17:30 Διπλό Ανδρών (Μικρός Τελικός)
18:30 Διπλό Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΠΥΓΜΑΧΙΑ
20:00 Ημιτελικοί 51 κιλά Γυναικών
20:30 Ημιτελικοί 56 κιλά Ανδρών
21:00 Ημιτελικοί 75 κιλά Ανδρών
21:30 ΤΕΛΙΚΟΣ 81 κιλά Ανδρών

ΚΑΝΟΕ ΚΑΓΙΑΚ ΗΡΕΜΩΝ ΝΕΡΩΝ
15:00-16:25
C1 ανδρών 200μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)
K1 γυναικών 500μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)
Κ2 ανδρών 1000μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)
Κ2 ανδρών 200μ. (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΒΜΧ
19:30 Προημιτελικά Ανδρών (1)
19:51 Προημιτελικά Ανδρών (2)
20:17 Προημιτελικά Ανδρών (3)

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ
16:00 10μ. Γυναικών (Ημιτελικός)
22:00 10μ. Γυναικών (ΤΕΛΙΚΟΣ)

ΙΠΠΑΣΙΑ
16:00-20:40 ΤΕΛΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ Υπερπήδηση εμποδίων ατομικό

ΓΚΟΛΦ
13:30 – 22:00 – 2ος γύρος Γυναικών

ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ
16:00-19:00 Ξιφασκία Γυναικών
20:30-23:30 Ξιφασκία Ανδρών

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
19:05-23:20
49er Ανδρών (Ιστιοδρομία ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ)
470 Γυναικών (Ιστιοδρομία ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ)
49er FX Γυναικών (Ιστιοδρομία ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ)
470 Ανδρών (Ιστιοδρομία ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ)

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
19:00 Ομαδικό (Τεχνικό πρόγραμμα)

ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ
15:00-19:00 -68κ. (Α) & -57κ (Γ) – Προκριματικά
21:00-00:00 -68κ. (Α) & -57κ (Γ) – Προημιτελικά, Ημιτελικά
02:00-05:05 -68κ. (Α) & -57κ (Γ) – Ρεπεσάζ, ΤΕΛΙΚΟΣ

ΤΡΙΑΘΛΟ
17:00-19:15 ΤΕΛΙΚΟΣ Ανδρών

ΠΑΛΗ
16:00-19:00 Ελευθέρα (Γ) 53κ., 63κ. 75κ. – Προκριματικά/ρεπεσάζ
22:00-01:00 Ελευθέρα (Γ) 53κ., 63κ. 75κ. – ΤΕΛΙΚΟΙ

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΙ Γυναίκες
04:00 Μικρός Τελικός
06:00 ΤΕΛΙΚΟΣ

ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Άνδρες
17:00 Ουγγαρία-Βραζιλία (Θέσεις 5-8)
18:20 Μαυροβούνιο-Κροατία (ημιτελικά)
21:10 Ελλάδα-Ισπανία (Θέσεις 5-8)
22:30 Ιταλία-Σερβία (ημιτελικά)

ΜΠΑΣΚΕΤ Γυναίκες
Ημιτελική Φάση
21:00 Ισπανία-Σερβία
01:00 Γαλλία-ΗΠΑ

ΒΟΛΕΪ Γυναίκες
Ημιτελική Φάση
19:00 Σερβία-ΗΠΑ
04:15 Κίνα-Ολλανδία

ΧΑΝΤΜΠΟΛ Γυναίκες
Ημιτελική Φάση
21:30 Ολλανδία-Γαλλία
02:30 Νορβηγία-Ρωσία

ΧΟΚΕΙ Άνδρες
18:00 Ολλανδία-Γερμανία (Μικρός Τελικός
23:00 Βέλγιο-Αργεντινή (ΤΕΛΙΚΟΣ)