Με 92 αθλητές και αθλήτριες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο τον Αύγουστο…

Τα περισσότερα μέλη έχει ο στίβος, αφού μετέχουν 27 αθλητές, ενώ στα ατομικά αθλήματα ακολουθούν η κολύμβηση με 15, η γυμναστική με 9, η ιστιοπλοΐα με 7 και η κωπηλασία με 6.

Η ομοσπονδία με τους περισσότερους αθλητές (30) είναι η ΚΟΕ, που έχει 15 στην κολύμβηση, 2 στη συγχρονισμένη κολύμβηση, αλλά και 13 στην εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών. Από τα υπόλοιπα αθλήματα, με τρεις αθλητές εκπροσωπείται η ποδηλασία, με δύο η ξιφασκία, η σκοποβολή και το τζούντο και με έναν η πάλη, η άρση βαρών, η τοξοβολία και το πινγκ πονγκ.

Η Ευαγγελία Ψάρρα, στα 42 της, είναι η μεγαλύτερη σε ηλικία αθλήτρια της Ελληνικής Ολυμπιακής ομάδας (έχει γεννηθεί στις 17/6/1974) και μετέχει για 5η φορά στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη (2000, 2004, 2008, 2012). Η 5η συμμετοχή θα είναι και για τον Σπύρο Γιαννιώτη (2000, 2004, 2008, 2012) και η 4η για τους Βλάση Μάρα (2004, 2008, 2012), Σοφία Μπεκατώρου (2000, 2004, 2008), Αγγελική Σκαρλάτου (1996, 2000, 2012), Ηλία Ηλιάδη (2004, 2008, 2012) και Παναγιώτη Γκιώνη (2004, 2008, 2012).

Αξίζει να σημειωθεί πως είναι η πρώτη φορά μετά το 1992 που η Ελλάδα θα έχει λιγότερους από 100 αθλητές. Στη Βαρκελώνη μετείχε με 70 και, από εκεί και πέρα, στην Ατλάντα το 1996 με 120, στο Σίδνεϊ το 2000 με 139, στην Αθήνα το 2004 με 436 (η μεγαλύτερη συμμετοχή), στο Πεκίνο το 2008 με 152 και στο Λονδίνο το 2012 με 103.

Αρχηγός της ελληνικής αποστολής θα είναι για τρίτη διαδοχική φορά ο Ισίδωρος Κούβελος και σημαιοφόρος η -Ολυμπιονίκης της Αθήνας και τρίτη στο Πεκίνο- Σοφία Μπεκατώρου.

Αναλυτικά οι «92»:

Στίβος (27)

Λυκούργος Τσάκωνας – 200μ.

Κώστας Δουβαλίδης – 110μ. εμπόδια

Μίλτος Τεντόγλου – μήκος

Αντώνης Μάστορας – ύψος

Κώστας Μπανιώτης – ύψος

Κώστας Φιλιππίδης – επί κοντώ

Nίκος Σκαρβέλης – σφαιροβολία

Mιχάλης Αναστασάκης – σφυροβολία

Χριστόφορος Μερούσης – Μαραθώνιος

Mιχάλης Καλομοίρης – Μαραθώνιος

Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ – 20χλμ. βάδην & 50χλμ. βάδην

Μαρία Μπελιμπασάκη – 200μ.

Ειρήνη Βασιλείου – 400μ.

Ελισάβετ Πεσιρίδου – 100μ. εμπόδια

Αλεξία Πάππας – 5.000μ. & 10.000μ.

Λίλη Αλεξούλη – μήκος

Βούλα Παπαχρήστου – τριπλούν

Νικόλ Κυριακοπούλου – επί κοντώ

Κατερίνα Στεφανίδη – επί κοντώ

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου – δισκοβολία

Σοφία Ρήγα – Μαραθώνιος

Ράνια Ρεμπούλη – Μαραθώνιος

Παναγιώτα Βλαχάκη – Μαραθώνιος

Δέσποινα Ζαπουνίδου – 20χλμ. βάδην (;)

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη – 20χλμ. βάδην

Παναγιώτα Τσινοπούλου – 20χλμ. βάδην

Σοφία Υφαντίδου – έπταθλο

Κολύμβηση (15)

Οδυσσέας Μελαδίνης – 50μ. ελεύθερο

Κριστιάν Γκολομέεβ – 50μ. ελεύθερο & 100μ. ελεύθερο

Δημήτρης Δημητρίου – 400μ. ελεύθερο

Στέφανος Δημητριάδης – 200μ. πεταλούδα

Παναγιώτης Σαμιλίδης – 100μ. πρόσθιο & 200μ. πρόσθιο

Δημήτρης Κουλούρης – 200μ. πρόσθιο

Απόστολος Χρήστου – 100μ. ύπτιο & 200μ. ύπτιο

Ανδρέας Βαζαίος – 200μ. μικτή ατομική

Χρήστος Κατραντζής – 4Χ100μ. ελεύθερο

Νόρα Δράκου – 50μ. ελεύθερο

Θεοδώρα Γιαρένη – 50μ. ελεύθερο

Άννα Ντουντουνάκη – 100μ. πεταλούδα

Κρίστελ Βουρνά – 100μ. πεταλούδα

Σπύρος Γιανιώτης – 10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση

Κέλυ Αραούζου – 10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση

Συγχρονισμένη Κολύμβηση (2)

Ευαγγελία Πλατανιώτη – Ντουέτο

Εβελίνα Παπάζογλου – Ντουέτο

Υδατοσφαίριση (13)

Κώστας Φλέγκας

Στέφανος Γαλανόπουλος

Μανώλης Μυλωνάκης

Γιώργος Δερβίσης

Κώστας Γεννηδουνιάς

Γιάννης Φουντούλης

Κυριάκος Ποντικέας

Χρήστος Αφρουδάκης

Βαγγέλης Δελακάς

Κώστας Μουρίκης

Χριστόδουλος Κολόμβος

Αλέξανδρος Γούνας

Άγγελος Βλαχόπουλος

Ενόργανη Γυμναστική (3)

Bλάσης Μάρας – σύνθετο ατομικό

Λευτέρης Πετρούνιας – κρίκοι

Βάσω Μιλλούση – σύνθετο ατομικό

Ρυθμική Γυμναστική (6)

Βαρβάρα Φίλιου – σύνθετο ατομικό

Σταυρούλα Σαμαρά – ανσάμπλ

Ελένη Δόικα – ανσάμπλ

Μιχαέλα Μεταλλίδου – ανσάμπλ

Ιωάννα Αναγνωστοπούλου – ανσάμπλ

Ζωή Κοντογιάννη – ανσάμπλ

Ιστιοπλοΐα (7)

Βύρωνας Κοκκαλάνης – RS:Χ

Τζέλη Σκαρλάτου – RS:Χ

Γιάννης Μιτάκης – Finn

Παύλος Καγιαλής – 470

Παναγιώτης Μάντης – 470

Σοφία Μπεκατώρου – Νacra 17

Μιχάλης Πατενιώτης – Νacra 17

Κωπηλασία (6)

Γιάννης Χρήστου – τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου

Γιώργος Τζιάλας – τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου

Διονύσης Αγγελόπουλος – τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου

Γιάννης Τσίλης – τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου

Κατερίνα Νικολαΐδου – διπλό σκιφ

Σοφία Ασουμανάκη – διπλό σκιφ

Ποδηλασία (3)

Γιάννης Ταμουρίδης – αγώνας δρόμου

Xρήστος Βολικάκης – κέιριν

Δημήτρης Αντωνιάδης – ορεινή ποδηλασία

Ξιφασκία (2)

Βάσω Βουγιούκα – σπάθη

Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου – ξίφος ασκήσεως

Σκοποβολή (2)

Ευθύμης Μίττας – σκητ

Άννα Κορακάκη – αεροβόλο πιστόλι 10μ. & σπορ πιστόλι 25μ.

Τοξοβολία (1)

Ευαγγελία Ψάρρα – Ολυμπιακό τόξο ατομικό

Άρση Βαρών (1)

Θοδωρής Ιακωβίδης – 85κ.

Πάλη (1)

Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ. ελευθέρας

Tζούντο (2)

Ρομάν Μουστόπουλος – 81κ.

Ηλίας Ηλιάδης – 90κ.

Επιτραπέζια Αντισφαίριση (1)

Παναγιώτης Γκιώνης – μονό