Ένα σημαντικό τουρνουά παιδικού ποδοσφαίρου, το 2ο Acadimies Golden Cup, με συμμετοχή 20…
αθλητικών συλλόγων, 32 τμημάτων και περισσότερα από 700 παιδιά σε τέσσερις ηλικιακές κατηγορίες, πραγματοποιήθηκε στο αθλητικό κέντρο του Μακεδονικού και τα γήπεδα Καρατάσου από τις 4 ως τις 7 Μαΐου με διοργανωτή τον ΟΑΣΠΕ (Οργανισμός Ανάπτυξης Σχολών Ποδοσφαίρου Ελλάδας).
Στην ποδοσφαιρική γιορτή, συμμετείχαν οι σύλλογοι: ΑΟ Μικρασιατικός Καισαριανής, ΓΣ Αλμυρός Μαγνησίας, ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας, Αγία Άννα Βόλος, Ολυμπιακός Θεσσαλονίκης, Μακεδονικός, ΓΣ Ηλιούπολης Θεσσαλονίκης, Ελπίδες Χαλκιδικής, Ακρίτες Νευροκοπίου Δράμας, Αναγέννηση Επανομής, Ατρόμητος Πλαγιαρίου, Κεραυνός Αγγελοχωρίου, ΑΓΠΣ Μέντεκας Καλαμαριάς, Ακαδημία LYKOI FC -ΠΑΟΚ, Αετός Βαρβάρας Χαλκιδικής, Ολυμπιακός – Ένωση Ρέντη, Φοίνικας Νικητής Χαλκιδικής, ΑΕ Ελπίδα Τούμπας, ΧΑΝΘ, ΠΑΕ ΠΑΟΚ και τα Special Olympics Hellas.
Χορηγός του 2ου Acadimies Golden Cup το Φυσικό Μεταλλικό Νερό “ΖΑΓΟΡΙ” και η ΧΗΤΟΣ ΑΒΕΕ καθώς ξεδίψασε όλους τους αθλητές κατά τη διάρκεια του Τουρνουά. Ιδιαίτερες ευχαριστίες στην Gkountis Fruits για την προσφορά των φρούτων!
Το τουρνουά τελούσε υπό την αιγίδα της ΕΠΣ Μακεδονίας, του Συνδέσμου Προπονητών Ποδοσφαίρου Θεσσαλονίκης, της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας και του Δήμου Θεσσαλονίκης.
Η τελετή λήξης αποτέλεσε έναν εξαιρετικό επίλογο της διοργάνωσης καθώς, πρόσφερε πολλά παιδικά χαμόγελα, αλλά και περηφάνια στους γονείς που είδαν τους επίδοξους ποδοσφαιριστές να απολαμβάνουν το γιορτινό κλίμα σε αθλητικά πλαίσια.
Τις απονομές έκαναν ο επανεκλεγμένος πρόεδρος του Συνδέσμου Προπονητών Ποδοσφαίρου Θεσσαλονίκης, κ. Λάμπρος Ανδριόπουλος, ο εντεταλμένος αθλητισμού του Δήμου Παύλου Μελά κ. Δημήτρης Λαλές, ο προπονητής της ΧΑΝΘ Παναγιώτης Γουγουτσάς, εκ μέρους του χορηγού της διοργάνωσης ΧΗΤΟΣ ΑΒΕΕ κ.Νίκος Μαραζής, η πρόεδρος του ΟΑΣΠΕ κ. Δώρα Ιωακειμίδου, ενώ τους τερματοφύλακες βράβευσε ο παλαίμαχος τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, κ. Νίκος Μιχόπουλος.
Συγκινητική στιγμή της εκδήλωσης η τιμητική βράβευση της υπεύθυνης Β. Ελλάδας των Special Olympics κ. Νίνας Κωνσταντινίδου για την πολυετή προσφορά της στα ΑΜεΑ, τον αθλητισμό και τον πολιτισμό! Ολοι οι special αθλητές που αγωνίστηκαν έλαβαν ξεχωριστές βραβεύσεις, τις οποίες και χάρηκαν ιδιαίτερα!
Ο ΟΑΣΠΕ ανανέωσε το ραντεβού του για το θερινό τουρνουά που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη από τις 20 ως και τις 22 Ιουνίου 2016.
Αναλυτικά η κατάταξη του 2ου Acadimies Golden Cup
PREJUNIOR (2007 -08)
1ος: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΕΝΩΣΗ ΡΕΝΤΗ
2ος: ΕΛΠΙΔΑ ΤΟΥΜΠΑΣ
3ος: ΧΑΝΘ
JUNIOR (2005 -06)
1ος: ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
2ος: ΑΚΡΙΤΕΣ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
3ος: ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΧΩΡΙΟΥ
ΠΡΟΠΑΙΔΙΚΟ (2003 -04)
1ος: ΑΚΡΙΤΑΣ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
2ος: ΕΛΠΙΔΕΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
3ος: ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ ΒΟΛΟΣ
ΠΑΙΔΙΚΟ (2007 -08)
1ος: ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ
2ος: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
3ος: ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ ΒΟΛΟΣ
MVP
ΠΑΙΔΙΚΟ: ΜΑΡΓΩΝΗΣ (ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ)
ΠΡΟΠΑΙΔΙΚΟ: ΚΑΤΩΠΟΔΗ (ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ)
JUNIOR: ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ (ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ)
PREJUNIOR: ΜΑΡΙΟΣ ΜΥΛΟΠΟΥΛΟΣ (ΕΛΠΙΔΑ ΤΟΥΜΠΑΣ)
FAIR PLAY
ΠΑΙΔΙΚΟ: ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ
ΠΡΟΠΑΙΔΙΚΟ: ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ ΒΟΛΟΣ
JUNIOR: ΑΚΡΙΤΕΣ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
PREJUNIOR: ΕΛΠΙΔΕΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΑΣ
ΠΑΙΔΙΚΟ: ΚΑΝΔΙΛΗΣ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
ΠΡΟΠΑΙΔΙΚΟ: ΡΟΥΝΕΛΣΗ ΧΟΥΤΖΙ (ΕΛΠΙΔΕΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ)
JUNIOR: ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΡΧΟΝΤΑΚΑΚΗΣ (ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ)
PREJUNIOR: ΧΡΥΣΑΝΘΗ ΓΑΣΠΑΡΑΤΟΥ (ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥ)
ΠΡΩΤΟΣ ΣΚΟΡΕΡ
ΠΑΙΔΙΚΟ: ΑΛΕΞΙΟΥ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
ΠΡΟΠΑΙΔΙΚΟ: ΣΠΥΡΙΔΟΠΟΥΛΟΣ (ΑΚΡΙΤΕΣ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ)
JUNIOR: ΚΙΟΣΕΟΓΛΟΥ (ΑΚΡΙΤΕΣ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ)
PREJUNIOR: ΜΠΙΤΖΑΝΑΚΗΣ ΘΟΔΩΡΗΣ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΕΝΩΣΗ ΡΕΝΤΗ)
*Η ομάδα Special Olympics παρέλαβε ξεχωριστά βραβεία!
Η ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
PREJUNIOR
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ ΕΝΩΣΗ ΡΕΝΤΗ
ΕΛΠΙΔΑ ΤΟΥΜΠΑΣ
ΧΑΝΘ
ΕΛΠΙΔΕΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ
JUNIOR
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΑΚΡΙΤΑΣ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓΓΕΛΟΧΩΡΙΟΥ
ΛΥΚΟΙ
ΜΕΝΤΕΚΑΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ
7. ΑΕΤΟΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
8. ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥ
ΠΡΟΠΑΙΔΙΚΟ
ΑΚΡΙΤΑΣ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
ΕΛΠΙΔΕΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ ΒΟΛΟΣ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ
ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΛΑΓΙΑΡΙΟΥ
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΠΑΙΔΙΚΟ
ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΑΡΤΑΣ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ ΒΟΛΟΣ
ΑΛΜΥΡΟΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ
SPECIAL OLYMPICS HELLAS (τιμητική συμμετοχή)
Δώρα Ιωακειμίδου